Volejte (+420) 777 222 200
27. 09. 2023

Zlato aktuálně

Detail novinky

Zlato aktuálně

„V průběhu pandemie koronaviru jsme byli svědky poklesu hodnoty akcií o desítky procent.

Zlato se ukázalo jako výrazně stabilnější aktivum, přesto jeho hodnota klesla,“ říká hlavní ekonom BHS Štěpán Křeček.

Na historických datech lze doložit, že mezi cenami akcií a zlata existuje záporná korelace. Jinými slovy lze říct, že když akcie klesají, zlato většinou roste. V souvislosti s pandemií koronaviru jsme však byli svědky jiného příběhu. Ceny akcí prudce klesaly a cena zlata klesala také. Propady na zlatě byly výrazně mírnější, ale přesto znatelné.

Zlato je velice likvidním aktivem a bez problémů ho lze směňovat. V době razantního poklesu na trzích investoři potřebovali peníze, aby mohli vypořádat ztrátové pozice a udržet klíčové finanční toky. Z tohoto důvodu začali prodávat zlato, čímž snížili jeho cenu. Vzniklou situaci lze pojmenovat známým souslovím „cash is king“, které nám říká, že v některých případech je nejvýhodnější směnit všechna aktiva na peníze.

Z druhé strany obyčejní lidi a malý investoři téměř vykoupili všechno zlato od českých i evropských obchodníků, rafinerie nemají dost kovu nato aby dovedla chybějící zlaté slitky a mince doplnit.

Cena zlata je opravdu nízko, ovlivňuje ji pouze slabá koruna.

V minulém týdnu se zlato běžně obchodovalo nad úrovní 1 650 dolarů za troyskou unci. V tomto týdnu kleslo pod 1 500 dolarů za troyskou unci. V dlouhodobějším hledisku by cena zlata mohla opět vzrůst, protože centrální banky po celém světě uvolňují měnovou politiku. Peníze budou ztrácet na své hodnotě, což podpoří růst ceny zlata.

Jaromír Veselý

Zdroj kurzy.


Vývoj ceny zlata

Vývoj ceny zlata

Vývoj ceny stříbra

Vývoj ceny stříbra

Jsme na Facebooku