Volejte (+420) 777 222 200
08. 06. 2023

Největší těžaři ztrácí

Detail novinky

Největší těžaři ztrácí

Barrick odepsal tři miliardy USD.
Všichni světoví i místní těžaři bojují už dlouhou dobu s klesajícími cenami svých produktů. A nezáleží, zda jde o ropu, zlato či zcela obyčejné uhlí. Výjimkou není ani největší světový těžař zlata, nadnárodní společnost Barrick. Ta loni odepsala aktiva za téměř tři miliardy dolarů.
Společnost sídlící v kanadském Torontu ve čtvrtek oznámila, že je nucena odepsat hodnotu goodwillu za 1,8 miliardy dolarů a opravné položky k majetku ve výši 1,2 miliardy dolarů. Znehodnocení aktiv souvisí zejména se zablokováním projektu Pascua-Lama na pomezí Chile a Argentiny a dolu Pueblo Viejo v Dominikánské republice (na snímku). Odepsané položky budou vlít vliv na dosažený firemní zisk, nikoliv však na vlastní cash-flow.
Ve vlastní těžbě byla přitom společnost Barrick úspěšná, když splnila své těžební cíle. Loňská těžba představuje 6,12 milionu uncí zlata a 511 milionů liber mědi. Problémem jsou však nízké a stále klesající ceny těchto komodit.
Společnost také snížila své odhady dalšího vývoje  a těžby zlata. Jestliže loni počítala s cenou 1 250 dolarů za trojskou unci v krátkodobém výhledu a cenou 1 300 dolarů v dlouhodobém výhledu, pak pro rok 2016 upravila tyto výhledy na 1 200 dolarů. V současné době se cena zlata pohybuje těsně pod úrovní 1 100 dolarů za trojskou unci. V souladu s tím bude také pokračovat tvrdý tlak na snižování těžebních nákladů. Toto oznámení společnosti Barrick analytiky příliš nepřekvapilo. Analytik Andrew Kaip ze společnosti BMO Capital Markets uvedl, že i další těžaři zlata budou hlásit opravné položky. „Myslím, že Barrick je jen první a není to ta nejzranitelnější firma.“
Situaci těžařů sledují i ratingové společnosti. Společnost Moody`s má v úmyslu podle svého čtvrtečního prohlášení zařadit současný rating firmy Barrick Baa3 do přezkumu s možným snížením ratingu. Kromě Barricku chce agentura přezkoumat rating i dalších desítek těžařských společností. Moody`s hodnotí situaci takto: Tyto zprávy odrážejí kombinaci poklesu cen, které jsou v blízkosti svého mnohaletého minima, oslabující poptávky a dlouhého období nadměrné nabídky.“ I u těžařů zlata se tak opakuje situace známá u jejich ropných kolegů. Silní hráči s nižšími těžebními náklady se udržováním vysoké těžby snaží vytlačit (či alespoň omezit) své konkurenty. A po zvýšení svého tržního podílu pak nastartovat růst cen. 
Autor: František Prokop


Vývoj ceny zlata

Vývoj ceny zlata

Vývoj ceny stříbra

Vývoj ceny stříbra

Jsme na Facebooku