Volejte (+420) 777 222 200
27. 09. 2023

Jak spoří zlato Švýcaři?

Detail novinky

Jak spoří zlato Švýcaři?

Švýcaři patří mezi národy s vysokou afinitou ke zlatu. Dá se říci, že byste jen stěží našli tradiční švýcarskou rodinu, ve které by chybělo zlato ve své fyzické podobě mincí či slitků jako neodmyslitelná součást celkového majetkového portfolia rodiny.

Na každého člena rodiny minimálně 1 unce zlata (=31,1035 gramů). Dále za každou nemovitost zatíženou hypotékou 5 uncí a každou vlastní nemovitost 10 uncí.

Tedy například: čtyřčlenná rodina bydlící v bytě na hypotéku by měla mít ve svém majetku alespoň 9 uncí zlata (podle dnešních cen tedy kolem 300.000 Kč). Alespoň podle švýcarských obyčejů.

Zlato jako barometr důvěry ve finanční systém.

Cena zlata je vnímána do jisté míry také jako barometr důvěry ve finanční systém. Pokud jeho účastníci věří v pevné zdraví finančního systému, ztrácí zlato své opodstatnění v roli „bezpečného přístavu“.

Měsíc říjen však přines poměrně netypickou situaci.

V bankovním sektoru kolují zvěsti, že jedna z největších světových bank Deutsche Bank je v obtížné situaci a vedení banky má plné ruce i nohy práce dementovat obavy trhu. Stav italského bankovního sektoru rovněž nelze označit právě za zdravý (nejstarší italská banka Monte Paschi v ohrožení krachem). Nulové úroky stěžují zlepšení ekonomické kondice bank vlastní silou, jako tomu bývalo dříve. Když k tomu přičteme i aktuální nedůvěru v EU a jejich elity, rozvířenou geopolitickou situaci ve světě, jakož i na ostří nože vedenou prezidentskou kampaň v USA, nelze říci, že by se tento stav dal charakterizovat jako stav klidu,důvěry a stability. …


Vývoj ceny zlata

Vývoj ceny zlata

Vývoj ceny stříbra

Vývoj ceny stříbra

Jsme na Facebooku